افزایش قد با طب سوزنی

افزایش قد با طب سوزنی

 

آنچه طب سوزنی می ‌نامیم، درمانی متکی به این اصل است که نوعی ارتباط عصبی بین اندام‌های بدن و سطح خارجی بدن میباشد. آنگاه که اندامی بیمار یا عضوی دردناک می‌ شود، مکان‌هایی خاص روی سطح خارجی بدن یا به واقع زیر پوست بدن که آنها را نقاط سوزنی می‌ نامند، حساس یا بهتر است بگوییم حساس‌تر می ‌شوند.

شخص بیمار خود، گاهی آن نقاط حساس تر شده را حس می‌ کند یا ممکن است تنها وقتی درمانگری ماهر آن نقاط را فشار می‌ دهد، حالت برجسته و غیرعادی آنها را حس کند.

درمانگران چینی می ‌گویند: این نقاط حساس‌تر شده پس از درمان، خواه درمان سوزنی باشد یا درمان پزشکی متعارف یا درمان هومیوپاتی و غیره، ناپدید می ‌شوند. در طب سوزنی آن نقاط را با سوزن‌هایی خاص تحریک می‌ کنند و این تحریک به شکلی صورت می‌ گیرد که فعالیت آن نقاط را تعدیل می نماید.

از این طریق، عضو بیمار شده را درمان میکنند، درد بیمار را تسکین میدهند، یا آثار مطلوب دیگر تولید می نمایند. طب سوزنی، یک دانش فنی باستانی چین است که پیشنه‌اش به زمان آغاز تاریخ بشر می ‌رسد.

در ایالات متحده آمریکا، سازمان مدیریت غذایی ـ دارویی دولت فدرال سرانجام در ماه مارس ۱۹۹۶ قوانین مربوط به کاشت نخ و طب سوزنی را از حالت ازمایشی خارج ساخت و این روش درمانی را به عنوان یک رشته پزشکی مشروع و مجاز پذیرفت.

اکنون طب سوزنی را در حداقل ۲۷ دانشکده پزشکی در سراسر ایالات متحده تدریس می ‌کنند، و ۱۶ دانشکده پزشکی، با تایید و صدور پروانه طبابت از سوی دولت فدرال، طب سوزنی را در دوره‌ای چهار ساله به غیر پزشکان نیز آموزش می ‌دهند.

انجام طب سوزنی برای درمان و یا تسکین درد و بیماری ها در کنار هیجان می تواند بسیار هم مفید باشد. اگر تصمیم به انجام این درمان دارید حتما از قبل تحقیق کنید وبه افرادی مراجعه کنید که در این زمینه تخصص کافی دارند.

کاشت نخ و طب سوزنی یکی از روشهای غیر تهاجمی بی خطر و مؤثر در افزایش قد کودکان و نوجوانان است که با تحریک هورمونهای دخیل،‌ افزایش اشتها و متابولیسم و جبران کمبودهای مختل کننده رشد باعث افزایش میزان رشد قدی می گردد.

با این وجود این روش و سایر روشهای غیر تهاجمی در صورتی مفیدند که صفحه رشد بسته نشده باشد. با بسته شدن صفحه رشد طی بلوغ، دیگر بجز روشهای جراحی راه دیگری برای افزایش قد متصور نیست. معمولا در پسران صفحه رشد در اواسط دهه سوم عمر بسته می شود و در دختران اواخر دهه دوم. برای اطمینان از باز بودن این صفحه باید با کمک عکسبرداری رادیولوژیک سن استخوانی را تخمین زد.

در صورت باز بودن صفحه رشد، میزان پاسخ دهی بستگی به مرحله بلوغ فرد دارد. بیشترین اثر درمانی در سالهای ابتدایی بلوغ دیده می شود (۹ تا ۱۴ سالگی در دختران و ۱۳ تا ۱۹ سالگی در پسران). پس از آن با وجود باز بودن صفحه رشد و موثر بودن روش هایی مانند کاشت نخ و طب سوزنی، به علت نیمه استخوانی شدن غضروف رشد، اثر درمانی کمتر است.

در بیمارانی که محرکهای دارویی-هورمونی رشد دریافت می کنند، تشخیص و درمان علمی و اصولی کاشت نخ و طب سوزنی، می تواند به افزایش چشمگیر تاثیر درمانی داروهای هورمونی کمک شایانی کند. این مهم نیازمند تجربه و علم کافی پزشک درمانگر متخصص طب سوزنی دارد.

میزان افزایش قد با طب سوزنی به سه عامل بستگی دارد:

  • زمان شروع درمان : در بالا بیان شد که هرچه زودتر درمان را شروع کنیم میزان افزایش قد بیشتر است .زیر سن بلوغ افزایش قدی حدود ۱۰ سانتیمتر در اوایل بلوغ حدود ۵ سانتیمتر و در اواخر سن بلوغ حدود ۳ سانتیمتر افزایش قد ایجاد میشود
  • ژنتیک: یکی از عوامل موثر بر میزان افزایش قد میزان قد خانواده پدری و مادری است.مزاج و طبع: یکی دیگر از عوامل موثر بر میزان افزایش قد نوع مزاج فرد است در مزاجهای گرم و خشک (صفراوی) و مزاج های گرم وتر(دموی) افزایش قد بیشتر از مزاج های سوداوی(سرد وخشک) بلغمی(سرد وتر) است.
  • تعداد جلسات و مدت زمان درمان افزایش قد با کاشت نخ و طب سوزنی

برای یک تحریک کافی و موثر در ایجاد رشد، حداقل به ۳۰ جلسه درمانی نیاز است که بصورت هر روز یا یک روز درمیان یا هفته ای دو بار قابل اجراست. بعد از انجام طب سوزنی و تحریک رشد، پروسه رشد قد، آغاز میگردد و چون رشد قد یک پروسه بسیار بطئی است، انتظارنداریم در طول درمان افزایش قد را مشاهده کنیم. لذا اثر واقعی درمان در ۶ تا ۱۲ ماه آینده دیده میشود.

لینک های مفید:

فیزیوتراپی و توانبخشی کرج

طب سوزنی کرج

طب سنتی کرج

شمیم سبز فروش اسانس های طبیعی 

از صفحه اینستاگرام ما دیدن فرمایید:

صفحه اینستاگرام طب سنتی شمیم

جهت ارتباط با مرکز تخصصی طب سنتی شمیم به بخش تماس با ما مراجعه کنید و از طریق راه های ارتباطی با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X