طب سوزنی چگونه کار می کند؟

طب سوزنی چگونه کار می کند؟

درمان طب سوزنی

مدت زمان مطالعه: 10 دقیقه

طب سوزنی نوعی درمان است که شامل وارد کردن سوزن های بسیار نازک از طریق پوست فرد در نقاط خاصی از بدن، به اعماق مختلف است.

تحقیقات منبع معتبری را نشان می دهد که می تواند به تسکین درد کمک کند و برای طیف گسترده ای از شکایات دیگر استفاده می شود.

با این حال، با توجه به مرکز ملی سلامت تکمیلی و یکپارچه (NCCIH)، شواهد محدودی برای اثربخشی آن در مناطقی غیر از درد وجود دارد.

نحوه عملکرد علمی طب سوزنی همچنان نامشخص است. برخی از افراد ادعا می کنند که با متعادل کردن انرژی حیاتی کار می کند، در حالی که برخی دیگر معتقدند که اثر عصبی دارد.

طب سوزنی همچنان در میان پزشکان و دانشمندان غربی بحث برانگیز است.

مرکز درمانی طب سنتی شمیم با کادر درمانی مجرب در رشته های تخصصی داخلی و طب سنتی و طب سوزنی در کرج فارغ التحصیل از مالزی ، با پروانه طبابت با ارائه بهترین خدمات درمانی در رشته‌های زیبایی، درمان طب سوزنی ، رفع بیماری های فشار خون ،  دیابت ، کبد چرب ، مشکلات کمر درد ،  سیاتیک ، ماساژ های لاغری ، آرامشی و … شروع بکار کرده و تا الان افتخار دارد توانسته با تلفیق طب رایج با طب سنتی بهترین نتایج درمانی را بدست آورده و موجبات رضایت عزیزان استان کرج و دیگر مراجعین میهمان از شهرستان ها را بدست آورد.

طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی شامل قرار دادن سوزن در نقاط خاصی از بدن است.
یک متخصص طب سوزنی با هدف متعادل کردن انرژی فرد، سوزن هایی را وارد بدن او می کند.

ادعا می شود که این می تواند به افزایش تندرستی کمک کند و ممکن است برخی از بیماری ها را درمان کند.

شرایطی که برای آن استفاده می شود شامل انواع مختلف درد، مانند سردرد، مشکلات فشار خون، و سیاه سرفه است.

چگونه کار می کند؟

طب سنتی چینی توضیح می‌دهد که سلامتی نتیجه تعادل هماهنگ افراط‌های مکمل «یین» و «یانگ» نیروی حیاتی است که به «چی» معروف است که «چی» تلفظ می‌شود. گفته می شود که بیماری نتیجه عدم تعادل نیروها است.

گفته می شود که چی از طریق نصف النهارها یا مسیرهایی در بدن انسان جریان دارد. این مریدین ها و جریان های انرژی از طریق 350 نقطه طب سوزنی در بدن قابل دسترسی هستند.

گفته می شود که قرار دادن سوزن در این نقاط با ترکیبات مناسب، جریان انرژی را به تعادل مناسب باز می گرداند.

هیچ مدرک علمی مبنی بر وجود مریدین ها یا نقاط طب سوزنی وجود ندارد، و اثبات وجود یا عدم وجود آنها دشوار است، اما مطالعات متعدد نشان می دهد که طب سوزنی برای برخی شرایط کارآمد است.

برخی از متخصصان از علوم اعصاب برای توضیح طب سوزنی استفاده کرده اند. نقاط طب سوزنی به عنوان مکان هایی در نظر گرفته می شوند که اعصاب، ماهیچه ها و بافت همبند را می توان تحریک کرد. این تحریک جریان خون را افزایش می دهد و در عین حال فعالیت مسکن های طبیعی بدن را تحریک می کند.

به دلیل ماهیت تهاجمی طب سوزنی، انجام تحقیقات با استفاده از کنترل های علمی مناسب دشوار است. در یک مطالعه بالینی، یک گروه کنترل باید تحت درمان ساختگی یا دارونما قرار گیرد تا نتایج با نتایج طب سوزنی واقعی مقایسه شود.

برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که طب سوزنی فواید مشابهی را برای بیمار به عنوان دارونما ارائه می دهد، اما برخی دیگر نشان داده اند که برخی از مزایای واقعی وجود دارد.


پیشنهاد مطالعه: برای روتین مراقبت از پوست چه دستوری را باید رعایت کنم؟


درمان طب سوزنی
درمان طب سوزنی

تحقیقات انجام شده در آلمان نشان داده است که طب سوزنی ممکن است به تسکین سردردهای تنشی و میگرن کمک کند.

NCCIH توجه داشته باشد که ثابت شده است که به منبع مورد اعتماد در موارد زیر کمک می کند:

  • درد کمر
  • گردن درد
  • آرتروز
  • زانو درد
  • سردرد و میگرن

آنها اختلالات دیگری را فهرست می کنند که ممکن است از طب سوزنی سودمند باشد، اما نیاز به تایید علمی بیشتری دارد.

در سال 2003، سازمان بهداشت جهانی (WHO) تعدادی از شرایط را فهرست کرد که به گفته آنها طب سوزنی در آنها موثر بوده است.

این شامل:

فشار خون بالا و پایین تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی برخی از شرایط معده، از جمله زخم معده دوره های دردناک اسهال خونی رینیت آلرژیک درد صورت بیماری صبحگاهی روماتیسم مفصلی رگ به رگ شدن آرنج تنیس بازان سیاتیک درد دندان کاهش خطر سکته مغزی القای زایمان سایر شرایطی که WHO می گوید که طب سوزنی ممکن است کمک کند.

اما شواهد بیشتری مورد نیاز است عبارتند از:

فیبرومیالژیا نورالژی نقاهت بعد از عمل وابستگی به مواد، دخانیات و الکل درد ستون فقرات گرفتگی گردن زوال عقل عروقی سیاه سرفه یا سیاه سرفه سندرم تورت WHO همچنین پیشنهاد می‌کند که ممکن است به درمان تعدادی از عفونت‌ها، از جمله برخی عفونت‌های دستگاه ادراری و تب هموراژیک اپیدمی کمک کند.

با این حال، آنها خاطرنشان می کنند که “تنها مقامات بهداشت ملی می توانند بیماری ها، علائم و شرایطی را که می توان برای آنها درمان طب سوزنی توصیه کرد، تعیین کنند.” فواید طب سوزنی می تواند در موارد زیر مفید باشد: به درستی اجرا شود، ایمن است. عوارض جانبی بسیار کمی وجود دارد. می توان آن را به طور موثر با سایر درمان ها ترکیب کرد.

می تواند برخی از انواع درد را کنترل کند. ممکن است به بیمارانی که داروهای ضد درد برایشان مناسب نیست کمک کند. NCCIH به مردم توصیه می کند به جای مراجعه به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولی از طب سوزنی استفاده نکنند.

بر اساس تئوری سنتی پزشکی چینی، نقاط طب سوزنی بر روی نصف النهارها قرار دارند که انرژی حیاتی از آن عبور می کند. این انرژی به عنوان “چی” یا “چی” شناخته می شود.

برای عضویت و مشاهده صفحه اینستاگرام طب سنتی شمیم اینجا کلیلک کنید.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر با متخصصان ومشاوران ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X